Panasonic Electronic Components EEU-FC1C472SB
EEU-FC1C472SB picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1C472SB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1C472SB.pdf
Availability of EEU-FC1C472SB
QUANTITY
EEU-FC1C472SB Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1C472SB
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1C472SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current2.329A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1C472SB
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1C472SB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1C472SB Details Description
Related parts for EEU-FC1C472SB
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3K OHM 1% 25W datasheet.pdf
UNICARD SHEETS 1 ROLL=80 LABELS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC ISOMODEM SYSTEM-SIDE 16SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 5TSOP datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf