Panasonic Electronic Components EEU-FC1C681L
EEU-FC1C681L picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1C681L
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1C681L.pdf
Availability of EEU-FC1C681L
QUANTITY
EEU-FC1C681L Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1C681L
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1C681L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current746.2mA
Impedance65 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1C681L
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1C681L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1C681L Details Description
Related parts for EEU-FC1C681L
CONN RECEPT 8POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TOOL HAND CABLE CLAMP CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR INV 8XSON datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ZERO DELAY CLOCK BUFF 16SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf