Panasonic Electronic Components EEU-FC1C682
EEU-FC1C682 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1C682
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1C682.pdf
Availability of EEU-FC1C682
QUANTITY
EEU-FC1C682 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1C682
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1C682
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current2.856A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1C682
Related LinksEEU-F, EEU-FC1C682 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1C682 Details Description
Related parts for EEU-FC1C682
DIE SET (PA1600) RG58, RG59 datasheet.pdf
RES SMD 25.5KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 100NS 32PLCC datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 220MHZ 8SO datasheet.pdf
THERM NTC 10KOHM 5% 1206 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN FML 3POS TO MALE 3POS datasheet.pdf