Panasonic Electronic Components EEU-FC1C821SB
EEU-FC1C821SB picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1C821SB
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1C821SB.pdf
Availability of EEU-FC1C821SB
QUANTITY
EEU-FC1C821SB Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1C821SB
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1C821SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current903.8mA
Impedance65 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1C821SB
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1C821SB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1C821SB Details Description
Related parts for EEU-FC1C821SB
IC MOSFET DRIVER 9A N-INV 8DFN datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 18K OHM 8SIP datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMA datasheet.pdf
IC LATCH D-TYPE 6-XSON datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 500MA DO213 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
17+17 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
Connector Socket 39 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf