Panasonic Electronic Components EEU-FC1E470B
EEU-FC1E470B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1E470B
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1E470B.pdf
Availability of EEU-FC1E470B
QUANTITY
EEU-FC1E470B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1E470B
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1E470B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current113.8mA
Impedance800 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1E470B
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1E470B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1E470B Details Description
Related parts for EEU-FC1E470B
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS R/A 2MM SOLDER datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 108V 100A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
MARKER CARD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
TERM BLK HDR 12POS R/A 2.54MM datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf