Panasonic Electronic Components EEU-FC1E561S
EEU-FC1E561S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1E561S
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1E561S.pdf
Availability of EEU-FC1E561S
QUANTITY
EEU-FC1E561S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1E561S
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1E561S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current903.8mA
Impedance65 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1E561S
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1E561S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1E561S Details Description
Related parts for EEU-FC1E561S
DIODE GEN PURP 1KV 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER XH TOP 5POS 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 12M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.192MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 24CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS CBL MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 22UF 20V 1411 datasheet.pdf