Panasonic Electronic Components EEU-FC1E561SB
EEU-FC1E561SB picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1E561SB
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1E561SB.pdf
Availability of EEU-FC1E561SB
QUANTITY
EEU-FC1E561SB Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1E561SB
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1E561SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current903.8mA
Impedance65 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1E561SB
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1E561SB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1E561SB Details Description
Related parts for EEU-FC1E561SB
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN D-SUB FEMALE SCREW LOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
IC SSR HIGHSIDE 40V POWERSO-10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
SR BTS PCINSL 8 ASY EM datasheet.pdf
CABLE TIE MLT HEAVY datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf