Panasonic Electronic Components EEU-FC1H120B
EEU-FC1H120B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1H120B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1H120B.pdf
Availability of EEU-FC1H120B
QUANTITY
EEU-FC1H120B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1H120B
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1H120B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance12µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current87.8mA
Impedance1.3 Ohm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1H120B
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1H120B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1H120B Details Description
Related parts for EEU-FC1H120B
CONN FORK UNINSUL 16-14 AWG #8 datasheet.pdf
HDI PIN ASSY 4 ROW 300 POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 43 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf
AB 2C 2#8 PIN PLUG datasheet.pdf
PROCESSOR 400MHZ datasheet.pdf