Panasonic Electronic Components EEU-FC1H120B
EEU-FC1H120B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1H120B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 12UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1H120B.pdf
Availability of EEU-FC1H120B
QUANTITY
EEU-FC1H120B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1H120B
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1H120B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance12µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current87.8mA
Impedance1.3 Ohm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1H120B
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1H120B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1H120B Details Description
Related parts for EEU-FC1H120B
RES SMD 1.24K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-5 datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 3V datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HAN 3A BULKHEAD FEED-THRU datasheet.pdf