Panasonic Electronic Components EEU-FC1H121L
EEU-FC1H121L picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1H121L
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1H121L.pdf
Availability of EEU-FC1H121L
QUANTITY
EEU-FC1H121L Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1H121L
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1H121L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current412.8mA
Impedance155 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1H121L
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1H121L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1H121L Details Description
Related parts for EEU-FC1H121L
ROUND SPACER 0.125" NYLON 13/16" datasheet.pdf
TERM RING NON INS 12-10AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 10A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL 2200V 1600A datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 5W T18 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf