Panasonic Electronic Components EEU-FC1H4R7
EEU-FC1H4R7 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1H4R7
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1H4R7.pdf
Availability of EEU-FC1H4R7
QUANTITY
EEU-FC1H4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1H4R7
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1H4R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current61.75mA
Impedance1.3 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1H4R7
Related LinksEEU-F, EEU-FC1H4R7 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1H4R7 Details Description
Related parts for EEU-FC1H4R7
PC BOARD ZIG-ZAG BUSES 4.5X4.5 datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
FILTER LC TYPE 390MHZ STD 0603 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO PROG 0.3A DL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 8SOP datasheet.pdf
RT134524 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf