Panasonic Electronic Components EEU-FC1H561B
EEU-FC1H561B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1H561B
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1H561B.pdf
Availability of EEU-FC1H561B
QUANTITY
EEU-FC1H561B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1H561B
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1H561B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current1.374A
Impedance50 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1H561B
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1H561B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1H561B Details Description
Related parts for EEU-FC1H561B
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
BATT CYCLON SLA 2V 25AH datasheet.pdf
PCI EXPR EXT 2.3MM FLASH EXT:BLA datasheet.pdf
LED WARM WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
ADJUSTABLE WIRE STOP DLH LOC datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf