Panasonic Electronic Components EEU-FC1J121B
EEU-FC1J121B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1J121B
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1J121B.pdf
Availability of EEU-FC1J121B
QUANTITY
EEU-FC1J121B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1J121B
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1J121B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current390mA
Impedance194 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1J121B
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1J121B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1J121B Details Description
Related parts for EEU-FC1J121B
IC CNTRLR NVRAM 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf