Panasonic Electronic Components EEU-FC1J331B
EEU-FC1J331B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1J331B
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1J331B.pdf
Availability of EEU-FC1J331B
QUANTITY
EEU-FC1J331B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1J331B
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1J331B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current835.2mA
Impedance85 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1J331B
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1J331B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1J331B Details Description
Related parts for EEU-FC1J331B
PTC RESETBL 60V/250V .120A RAD datasheet.pdf
PANEL FRONT DIN FIXED 6U X 8HP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 590 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 1K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 19.7"L X 12"W datasheet.pdf
CONN DSUB 25POS F R/A ASSY TIN datasheet.pdf