Panasonic Electronic Components EEU-FC1J390
EEU-FC1J390 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1J390
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1J390.pdf
Availability of EEU-FC1J390
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EEU-FC1J390 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1J390
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1J390
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
PCN Obsolescence/ EOLEEU Series 06/Jun/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current214.5mA
Impedance700 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1J390
Related LinksEEU-F, EEU-FC1J390 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1J390 Details Description
Related parts for EEU-FC1J390
Connector Header 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
FUSE MODULE BLANK 2POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X8R 0402 datasheet.pdf
SMD PH.MODULE 36KHZ T.VIEW datasheet.pdf
IC LP SUPERVISRY CIRCUIT 4X2SON datasheet.pdf
KW2G/KW2G-H EXPANSION UNIT datasheet.pdf
TERMINAL RT PIDG PEEK STRATO 18- datasheet.pdf
18POS,AMP MCP1.5K,REC HSG,ASSY datasheet.pdf