Panasonic Electronic Components EEU-FC1J561
EEU-FC1J561 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1J561
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1J561.pdf
Availability of EEU-FC1J561
QUANTITY
EEU-FC1J561 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1J561
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1J561
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current1.62A
Impedance50 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1J561
Related LinksEEU-F, EEU-FC1J561 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1J561 Details Description
Related parts for EEU-FC1J561
CHASSIS ONLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf