Panasonic Electronic Components EEU-FC1V102S
EEU-FC1V102S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1V102S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1V102S.pdf
Availability of EEU-FC1V102S
QUANTITY
EEU-FC1V102S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1V102S
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1V102S
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current1.654A
Impedance29 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1V102S
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1V102S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1V102S Details Description
Related parts for EEU-FC1V102S
CONN HEADR BRKWAY .100 78POS STR datasheet.pdf
FACEPLATE SNAP ON RECT ELEC WHIT datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC SMC datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 900A 700VAC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
MOD RX HYBRID 868.35MHZ SM-20H datasheet.pdf
DETECT HEATER ELEMENT 110V CHAS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
KIT DISCOVERY STM32 F4 SERIES datasheet.pdf
SMT CARD RCPT,8 POS, W/ COVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf