Panasonic Electronic Components EEU-FC1V152
EEU-FC1V152 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1V152
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1V152.pdf
Availability of EEU-FC1V152
QUANTITY
EEU-FC1V152 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1V152
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1V152
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current2.044A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1V152
Related LinksEEU-F, EEU-FC1V152 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1V152 Details Description
Related parts for EEU-FC1V152
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL 14HTSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 44TSOP datasheet.pdf
TAPER BLOCK, 20 CAV datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 32SOIC datasheet.pdf
IC HUB CTLR 4PORT 56-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 876MA 160 MOHM datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT1 ACCESSORY datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1.5MB 128KB 145LGA datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf