Panasonic Electronic Components EEU-FC1V182
EEU-FC1V182 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1V182
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1V182.pdf
Availability of EEU-FC1V182
QUANTITY
EEU-FC1V182 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1V182
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1V182
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current2.044A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1V182
Related LinksEEU-F, EEU-FC1V182 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1V182 Details Description
Related parts for EEU-FC1V182
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
RES 150K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
26500 7C 7#16 S BY RECP WC datasheet.pdf
470UF 16V 8X11,5 datasheet.pdf