Panasonic Electronic Components EEU-FC1V222S
EEU-FC1V222S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1V222S
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1V222S.pdf
Availability of EEU-FC1V222S
QUANTITY
EEU-FC1V222S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1V222S
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1V222S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current2.192A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1V222S
Related LinksEEU-FC, EEU-FC1V222S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1V222S Details Description
Related parts for EEU-FC1V222S
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM JUMPER 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 720MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A MINISMA datasheet.pdf
070 MLC PLUG HSG 3P YELLOW datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
XBEE PRO SET 10MW RPSMA ANTENNA datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 5V 200MA OUT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 540MA 431 MOHM datasheet.pdf