Panasonic Electronic Components EEU-FC1V331
EEU-FC1V331 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1V331
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1V331.pdf
Availability of EEU-FC1V331
QUANTITY
EEU-FC1V331 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1V331
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1V331
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current682.5mA
Impedance68 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1V331
Related LinksEEU-F, EEU-FC1V331 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1V331 Details Description
Related parts for EEU-FC1V331
CONN CARD EDGE 60 POS .050 PCI datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 220K OHM 1% datasheet.pdf
IC FPGA 528 I/O 896FCBGA datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 13MM 6.69" datasheet.pdf
IC FLOW CTRL 36BIT 256-BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 24 BLK datasheet.pdf
IC FPGA 128 I/O 208FPBGA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS CABLE PIN datasheet.pdf