Panasonic Electronic Components EEU-FC1V680
EEU-FC1V680 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC1V680
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC1V680.pdf
Availability of EEU-FC1V680
QUANTITY
EEU-FC1V680 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC1V680
Internal Part NumberEIS-EEU-FC1V680
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current188.5mA
Impedance350 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.441" (11.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC1V680
Related LinksEEU-F, EEU-FC1V680 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC1V680 Details Description
Related parts for EEU-FC1V680
LED 5MM GAP YLW RT ANGLE HOUSING datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf