Panasonic Electronic Components EEU-FC2A101B
EEU-FC2A101B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC2A101B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC2A101B.pdf
Availability of EEU-FC2A101B
QUANTITY
EEU-FC2A101B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC2A101B
Internal Part NumberEIS-EEU-FC2A101B
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current436.2mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC2A101B
Related LinksEEU-FC, EEU-FC2A101B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC2A101B Details Description
Related parts for EEU-FC2A101B
CONN FFC HEADER 28POS 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf