Panasonic Electronic Components EEU-FC2A101B
EEU-FC2A101B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC2A101B
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC2A101B.pdf
Availability of EEU-FC2A101B
QUANTITY
EEU-FC2A101B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC2A101B
Internal Part NumberEIS-EEU-FC2A101B
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current436.2mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC2A101B
Related LinksEEU-FC, EEU-FC2A101B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC2A101B Details Description
Related parts for EEU-FC2A101B
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/FLANGE&INSE datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/2-100' BLUE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.3266MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-L datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf