Panasonic Electronic Components EEU-FC2A220BJ
EEU-FC2A220BJ picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC2A220BJ
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC2A220BJ.pdf
Availability of EEU-FC2A220BJ
QUANTITY
EEU-FC2A220BJ Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC2A220BJ
Internal Part NumberEIS-EEU-FC2A220BJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesFC
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current169mA
Impedance680 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC2A220BJ
Related LinksEEU-FC, EEU-FC2A220BJ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC2A220BJ Details Description
Related parts for EEU-FC2A220BJ
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 5V 5% 8-USOP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
DSUB 37 M CRIMP LESS CONTACT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC XO 15.36MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf