Panasonic Electronic Components EEU-FC2A4R7
EEU-FC2A4R7 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC2A4R7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC2A4R7.pdf
Availability of EEU-FC2A4R7
QUANTITY
EEU-FC2A4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC2A4R7
Internal Part NumberEIS-EEU-FC2A4R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFC
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC2A4R7
Related LinksEEU-F, EEU-FC2A4R7 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC2A4R7 Details Description
Related parts for EEU-FC2A4R7
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SPRING 35POS SNGL .335 SMD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 200 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 920 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 25A 1.1 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONTACT,SOCKET,SIZE 1,MOFIFIED datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf