Panasonic Electronic Components EEU-FC2A4R7
EEU-FC2A4R7 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FC2A4R7
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FC2A4R7.pdf
Availability of EEU-FC2A4R7
QUANTITY
EEU-FC2A4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FC2A4R7
Internal Part NumberEIS-EEU-FC2A4R7
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAEC-Q200
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FC2A4R7
Related LinksEEU-F, EEU-FC2A4R7 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FC2A4R7 Details Description
Related parts for EEU-FC2A4R7
IC 14BIT BINARY RIPPLE 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
FUSE 3.5A 500V MIDGT TLAG UL CSA datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 2.2A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Socket 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
PREMOFLEX 1 JMPR 76LGT TYPE A 13 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 4HXSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf