Panasonic Electronic Components EEU-FM1E182L
EEU-FM1E182L picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1E182L
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1E182L.pdf
Availability of EEU-FM1E182L
QUANTITY
EEU-FM1E182L Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1E182L
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1E182L
Standard Package100
SeriesFM
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance13 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1E182L
Related LinksEEU-FM, EEU-FM1E182L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1E182L Details Description
Related parts for EEU-FM1E182L
FIXED IND 470UH 62MA 26 OHM SMD datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 8CH 5V 24-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 2A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER 24B 44PLCC datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SSO-3 datasheet.pdf
ANT DIRECT PNL 7.5DBI 10"SMA FEM datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 3W DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE MOD FAST 600V 210A CA datasheet.pdf