Panasonic Electronic Components EEU-FM1E272
EEU-FM1E272 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1E272
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1E272.pdf
Availability of EEU-FM1E272
QUANTITY
EEU-FM1E272 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1E272
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1E272
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.1A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1E272
Related LinksEEU-F, EEU-FM1E272 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1E272 Details Description
Related parts for EEU-FM1E272
CONN RING TONGUE 22-16AWG #6 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 3W STER AB 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VOLT DETECT IC N-CH OD 2.2V TO-9 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf