Panasonic Electronic Components EEU-FM1E471L
EEU-FM1E471L picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1E471L
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1E471L.pdf
Availability of EEU-FM1E471L
QUANTITY
EEU-FM1E471L Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1E471L
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1E471L
Standard Package200
SeriesFM
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1E471L
Related LinksEEU-FM, EEU-FM1E471L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1E471L Details Description
Related parts for EEU-FM1E471L
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 5/16" datasheet.pdf
DUCT SLT HAL FREE ADH 4X2"X 6' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 20POS TIN datasheet.pdf
IC IF RCVR 11BIT 200MSPS 144BGA datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE BLUE CMP datasheet.pdf
TERM MDP THREAD INSULATE .156" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X5R 0402 datasheet.pdf