Panasonic Electronic Components EEU-FM1E471L
EEU-FM1E471L picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1E471L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1E471L.pdf
Availability of EEU-FM1E471L
QUANTITY
EEU-FM1E471L Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1E471L
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1E471L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFM
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1E471L
Related LinksEEU-FM, EEU-FM1E471L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1E471L Details Description
Related parts for EEU-FM1E471L
IC OPAMP GP 16MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 130 OHM 0606 datasheet.pdf
METRAL 1000 SIGNAL HDR STR 5ROW datasheet.pdf
SWITCH DIP AUTO SEALED 8POS datasheet.pdf
RES MO 1W 0.24 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE PIN datasheet.pdf
1681 APPLIANCE INLET 16A 155C datasheet.pdf