Panasonic Electronic Components EEU-FM1E471LB
EEU-FM1E471LB picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1E471LB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1E471LB.pdf
Availability of EEU-FM1E471LB
QUANTITY
EEU-FM1E471LB Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1E471LB
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1E471LB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1E471LB
Related LinksEEU-FM, EEU-FM1E471LB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1E471LB Details Description
Related parts for EEU-FM1E471LB
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML HIGH 50PPM datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 48VDC WIRE datasheet.pdf