Panasonic Electronic Components EEU-FM1H101B
EEU-FM1H101B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1H101B
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1H101B.pdf
Availability of EEU-FM1H101B
QUANTITY
EEU-FM1H101B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1H101B
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1H101B
Standard Package1,000
SeriesFM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current609mA
Impedance61 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1H101B
Related LinksEEU-FM, EEU-FM1H101B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1H101B Details Description
Related parts for EEU-FM1H101B
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Backlight 28-TQFN (5x5) datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MICRO 21C P 12" WHT datasheet.pdf