Panasonic Electronic Components EEU-FM1H181LB
EEU-FM1H181LB picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1H181LB
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1H181LB.pdf
Availability of EEU-FM1H181LB
QUANTITY
EEU-FM1H181LB Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1H181LB
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1H181LB
Standard Package1,000
SeriesFM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance33 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1H181LB
Related LinksEEU-FM, EEU-FM1H181LB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1H181LB Details Description
Related parts for EEU-FM1H181LB
IC POWER MONITOR 20NS 16-SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC FPGA 364 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
KK 200 POL WAFER ASSY 2599M06A6 datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 30W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf