Panasonic Electronic Components EEU-FM1H561
EEU-FM1H561 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1H561
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1H561.pdf
Availability of EEU-FM1H561
QUANTITY
EEU-FM1H561 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1H561
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1H561
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1H561
Related LinksEEU-F, EEU-FM1H561 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1H561 Details Description
Related parts for EEU-FM1H561
ROUND SPACER NYLON 7/16" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 1005 datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 162VWM 287VC 1.5KE datasheet.pdf
CAP CER 33UF 35V X7R SMD datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 2.96A 113 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 143OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
IC FPGA ARTIX7 325BGA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 6C UNSHLD 300V datasheet.pdf