Panasonic Electronic Components EEU-FM1H561
EEU-FM1H561 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1H561
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1H561.pdf
Availability of EEU-FM1H561
QUANTITY
EEU-FM1H561 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1H561
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1H561
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFM
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1H561
Related LinksEEU-F, EEU-FM1H561 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1H561 Details Description
Related parts for EEU-FM1H561
RES 0.82 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 120V datasheet.pdf
VARISTOR 212V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 30.7A 8HVSON datasheet.pdf
TXRX OPT SM SFF SONET OC48/SDH datasheet.pdf
RES 16.0K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 60MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D SUB FE ANG 7W2_S4_50 OHMS_BRAC datasheet.pdf