Panasonic Electronic Components EEU-FM1H821S
EEU-FM1H821S picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1H821S
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1H821S.pdf
Availability of EEU-FM1H821S
QUANTITY
EEU-FM1H821S Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1H821S
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1H821S
Standard Package100
SeriesFM
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.2A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1H821S
Related LinksEEU-FM, EEU-FM1H821S Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1H821S Details Description
Related parts for EEU-FM1H821S
RES SMD 16 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 6POS .156 TIN datasheet.pdf
CONN STACKER 20POS 0.100" T/H datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-24 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 22 OLIVE datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-18VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 58MM datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V JB 0402 datasheet.pdf