Panasonic Electronic Components EEU-FM1V122L
EEU-FM1V122L picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1V122L
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1V122L.pdf
Availability of EEU-FM1V122L
QUANTITY
EEU-FM1V122L Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1V122L
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1V122L
Standard Package100
SeriesFM
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance13 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1V122L
Related LinksEEU-FM, EEU-FM1V122L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1V122L Details Description
Related parts for EEU-FM1V122L
IC FAILSAFE HISIDE/RELAY 16-SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
IC DUAL HS MOSFET DRIVER 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONV DC/DC 5V 2000MA SGL A T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DIGITAL LASER AMP CBL TYPE NPN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf