Panasonic Electronic Components EEU-FM1V561LB
EEU-FM1V561LB picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FM1V561LB
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FM1V561LB.pdf
Availability of EEU-FM1V561LB
QUANTITY
EEU-FM1V561LB Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FM1V561LB
Internal Part NumberEIS-EEU-FM1V561LB
Standard Package500
SeriesFM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FM1V561LB
Related LinksEEU-FM, EEU-FM1V561LB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FM1V561LB Details Description
Related parts for EEU-FM1V561LB
RES SMD 95.3 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 3-INP SC-70-6 datasheet.pdf
TRANSCEIVER USB W/VREG 16MHBCC datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 LP 20NS 64-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 1/4W PC PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf