Panasonic Electronic Components EEU-FR0J151
EEU-FR0J151 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR0J151
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR0J151.pdf
Availability of EEU-FR0J151
QUANTITY
EEU-FR0J151 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR0J151
Internal Part NumberEIS-EEU-FR0J151
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFR
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current280mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR0J151
Related LinksEEU-F, EEU-FR0J151 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR0J151 Details Description
Related parts for EEU-FR0J151
CONN HEADER .100 DUAL STR 58POS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS UNIV-M-N-L BLUE datasheet.pdf
FIXED IND 2.6NH 450MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 301 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
TEMP METER LCD PANEL MOUNT datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 13 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
OSC SO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf