Panasonic Electronic Components EEU-FR0J392
EEU-FR0J392 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR0J392
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR0J392.pdf
Availability of EEU-FR0J392
QUANTITY
EEU-FR0J392 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR0J392
Internal Part NumberEIS-EEU-FR0J392
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.6A
Impedance18 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR0J392
Related LinksEEU-F, EEU-FR0J392 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR0J392 Details Description
Related parts for EEU-FR0J392
CONN RING 16-22 AWG #10 RED PIDG datasheet.pdf
IC FPGA 192 I/O 225PBGA datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BACKSHELL CABLE CLAMP 9POS datasheet.pdf
CHROME XC 3/4" SILVER 40' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
H48-6C SHEET 150X150X3MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER SOCKET datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.6A 230 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 125V datasheet.pdf