Panasonic Electronic Components EEU-FR0J821
EEU-FR0J821 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR0J821
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR0J821.pdf
Availability of EEU-FR0J821
QUANTITY
EEU-FR0J821 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR0J821
Internal Part NumberEIS-EEU-FR0J821
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFR
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current950mA
Impedance56 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR0J821
Related LinksEEU-F, EEU-FR0J821 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR0J821 Details Description
Related parts for EEU-FR0J821
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 7.62MM datasheet.pdf
IC PROSLIC LINE FEED 125V 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT PIN datasheet.pdf