Panasonic Electronic Components EEU-FR1A562L
EEU-FR1A562L picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR1A562L
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR1A562L.pdf
Availability of EEU-FR1A562L
QUANTITY
EEU-FR1A562L Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR1A562L
Internal Part NumberEIS-EEU-FR1A562L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.75A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR1A562L
Related LinksEEU-FR, EEU-FR1A562L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR1A562L Details Description
Related parts for EEU-FR1A562L
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 700MA SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
TRIAC 400V 16A TO220 datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIA 4MM 1.2MM ROBTC NPN NO datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf