Panasonic Electronic Components EEU-FR1C101
EEU-FR1C101 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR1C101
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR1C101.pdf
Availability of EEU-FR1C101
QUANTITY
EEU-FR1C101 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR1C101
Internal Part NumberEIS-EEU-FR1C101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFR
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current280mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR1C101
Related LinksEEU-F, EEU-FR1C101 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR1C101 Details Description
Related parts for EEU-FR1C101
THERMAL PAD TO-220 .005" Q3 datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
IC COUNTER RIPPLE 8BIT 28-PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 600X1500MM datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
DT RECP 3#16 PIN datasheet.pdf
CONN 12POS 0.8MM SMT datasheet.pdf