Panasonic Electronic Components EEU-FR1C681B
EEU-FR1C681B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR1C681B
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR1C681B.pdf
Availability of EEU-FR1C681B
QUANTITY
EEU-FR1C681B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR1C681B
Internal Part NumberEIS-EEU-FR1C681B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesFR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.29A
Impedance43 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR1C681B
Related LinksEEU-FR, EEU-FR1C681B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR1C681B Details Description
Related parts for EEU-FR1C681B
TERM BLOCK PCB 5.08MM 18POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC VERT 39POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM 1610 datasheet.pdf
LED ASSY PNL 5MM GN WATER CLR 6" datasheet.pdf