Panasonic Electronic Components EEU-FR1E471L
EEU-FR1E471L picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR1E471L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR1E471L.pdf
Availability of EEU-FR1E471L
QUANTITY
EEU-FR1E471L Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR1E471L
Internal Part NumberEIS-EEU-FR1E471L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFR
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.56A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR1E471L
Related LinksEEU-FR, EEU-FR1E471L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR1E471L Details Description
Related parts for EEU-FR1E471L
CONN SPRING 54POS DUAL .430 SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf