Panasonic Electronic Components EEU-FR1H821SB
EEU-FR1H821SB picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR1H821SB
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR1H821SB.pdf
Availability of EEU-FR1H821SB
QUANTITY
EEU-FR1H821SB Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR1H821SB
Internal Part NumberEIS-EEU-FR1H821SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFR
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.87A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR1H821SB
Related LinksEEU-FR, EEU-FR1H821SB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR1H821SB Details Description
Related parts for EEU-FR1H821SB
RES 2.15K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf