Panasonic Electronic Components EEU-FR1J121B
EEU-FR1J121B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR1J121B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR1J121B.pdf
Availability of EEU-FR1J121B
QUANTITY
EEU-FR1J121B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR1J121B
Internal Part NumberEIS-EEU-FR1J121B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFR
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.073A
Impedance45 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR1J121B
Related LinksEEU-FR, EEU-FR1J121B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR1J121B Details Description
Related parts for EEU-FR1J121B
JUMPER-H1502TR/A3049S/X 5" datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 12POS TIN T/H datasheet.pdf
IC BATTERY CHRGR LI-ION 10-DFN datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 667MHZ 561TEPBGA1 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC BATT OV PROT LI-ION 8WSON datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 27A ADD-A-PAK datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf