Panasonic Electronic Components EEU-FR1V222L
EEU-FR1V222L picture photo
Mfg. Part Number
EEU-FR1V222L
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EEU-FR1V222L.pdf
Availability of EEU-FR1V222L
QUANTITY
EEU-FR1V222L Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-FR1V222L
Internal Part NumberEIS-EEU-FR1V222L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesFR
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.75A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-FR1V222L
Related LinksEEU-FR, EEU-FR1V222L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-FR1V222L Details Description
Related parts for EEU-FR1V222L
SOLUTION SCATTER BLACK 4OZ datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 25MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED OVAL 5MM 530NM INGAN GREEN datasheet.pdf