Panasonic Electronic Components EEU-HD1A103
EEU-HD1A103 picture photo
Mfg. Part Number
EEU-HD1A103
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EEU-HD1A103.pdf
Availability of EEU-HD1A103
QUANTITY
EEU-HD1A103 Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-HD1A103
Internal Part NumberEIS-EEU-HD1A103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.89A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-HD1A103
Related LinksEEU-H, EEU-HD1A103 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-HD1A103 Details Description
Related parts for EEU-HD1A103
RES 4.7K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
GDT 350V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 800KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 50POS SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 64MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
PARALLELLA-16 MICRO-SERVER datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
15POS M CAP M3 THRD. datasheet.pdf